Jesienne spotkanie Członków oddziału

Sygnaliści a BHP Co prawda w trakcie prac legislacyjnych nad ustawą o sygnalistach zagadnienia dotyczące prawa pracy wykreślono w katalogu obszarów, w ramach których możliwe jest dokonanie zgłoszenia naruszeń prawa, jednakże nie zmienia to faktu, że takie zgłoszenia mogą się zdarzyć.


Bezpieczeństwo i higiena pracy to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale przede wszystkim troska o ludzi. Możliwość zgłaszania nieprawidłowości w obszarze BHP, może zapobiec wypadkom i ochronić zdrowie pracowników. Zatem każde zgłoszenie naruszeń może przyczynić się do ich eliminowania, zanim doprowadzą do poważnych konsekwencji.

Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością przeciętny pracownik przed zgłoszeniem naruszeń w zakresie BHP nie będzie studiował ustawy o sygnalistach w celu weryfikacji, czy obejmuje ona także takie zagadnienia czy nie, tylko najzwyczajniej skorzysta ze znanego mu kanału dokonywania zgłoszeń w organizacji w kórej pracuje. Oczywistym jest, że takie zgłoszenie należy przyjąć i odpowiednio zareagować. Niemniej jednak należy pamiętać, że formalnie osoba zgłaszająca nie będzie podlegała ochronie zgodnie z zapisami ustawy. Co jednakże wcale nie oznacza, że mogą go z tego tytułu spotkać jakiekolwiek negatywne konsekwencje.

Takie i inne problemy z pogranicza BHP i ustawy o sygnalistach omawialiśmy w trakcie naszego ostatniego hybrydowego spotkania Członków oddziału z Panią adwokat Karoliną Gradowską - Kanią z CGO LEGAL. Pani adwokat przedstawiła wykład na temat "Potencjalne problemy od strony BHP w kontekście sygnalistów, z którymi mogą się zmierzyć przedsiębiorcy".

Wspólna dyskusja doprowadziła do ogólnej konkluzji, w myśl której tworzenie transparentnego i wspierającego środowiska, w którym pracownicy czują się bezpieczni, zgłaszając swoje obawy, to wspólny cel pracodawcy i służby BHP.